piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
Your home insurance policy has a $500 deductible. If a small fire causes $1200 damage to your home, what amount of the claim would the insurance company pay? A.
Why did the Spanish explore and colonize New Mexico and Florida in the 1600s?
The range of the function f(k) = k2 + 2k + 1 is {25, 64}. What is the function’s domain?
The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?
Which accurately describes a letter written during the time a historical event occurred?
In 1968,the estimated population of the world was 3,559,028,982 people.When this number is written in expanded form using exponents,one power of 10 would not be
What important decisions had to be made concerning the fate of the seceded states and the rights of those freed from slavery?
The Sino-Japanese War exposed military weakness in A. China. B. Japan. C. Korea. D. Russia.