blameashh
blameashh blameashh
  • 11-03-2017
  • Mathematics
contestada

write a real-word problem that can be represented by the equation 224=3.5r. Then solve the problem and explain the solution.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2017
This is your answer One pound of meat costs 3.50$. If the total is 244$, how many pounds of meat have you bought?
Answer Link

Otras preguntas

Please help with this problem
BRIANLIESTTT ASAP! PLEASE ANSWER NOWWWW Solve: 15x^3 + 10x^2 divided by / 5x
Wendy wants to run at least 56 miles in one week, and she wants to run an equal number of miles each day. which inequality can be used to represent the number o
What was the military strategy of the south?
Which type of cd can be used to erase and re record information on the disk?
I have to identify the plant cells on a project. Do the cell names get capitalized?
If 4 times a number is 48, what is the number?
Tamara bought yarn for $39 and 2 pairs of knitting needles. Her total cost for the yarn and knitting needles was $69. Tamara writes an equation that represents
ANSWER ASAPPP When can a child generally support her weight well enough to do a pushup? A) kindergarten B) first grade C) second-grade D) third grade
which inequality is true when x=4