muffFelt0o5rriepowel muffFelt0o5rriepowel
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost than one whole and one fourth pounds of turkey

Respuesta :

NgoziNwogu
NgoziNwogu NgoziNwogu
  • 13-03-2017
The  answer is $1.75 more than the turkey

Answer Link

Otras preguntas

2. ¿Van tus profesores de excursión con tu clase? (sí) I sí, ellos van de excursión con mi clase.
Pepsico's CFO uses this equation, which was developed by regressing inventories on sales over the past 5 years, to forecast inventory requirements: Inventories
8. Miles can type 35 words per minute. Let w represent the number of words and m represent the minutes. Which equation best represents this? A) 35w = m B. 35 +
Labor and employers agreed to a new ""social contract"" that included all of the following provisions EXCEPT:
A store is having a 20%-off sale on all merchandise. If Mai buys one item and saves $13, what was the original price of her purchase?
Find the greatest common factor of the following monomials 46x^5 16x^3
What is the value of x in the equation -6/7=x/81 ?
What is sedimentary rock and how does it form
American involvement in World War I helped to ensure the passage of the Eighteenth Amendment, which?
PLEASE HELP HERE WORTH 50 POINTS FOR TWO QUESTIONS!!!!!!! 1.) Natalie is selling candles to raise money for her softball team. The team has two different option