fywLaura3clbr fywLaura3clbr
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

Respuesta :

brunandb brunandb
  • 13-03-2017
2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses an absolute modifier correctly? the committee’s decision was final. the committee’s decision was more final. the committee’s decision was th
A sermon read on friday prayers in the name of a ruling Muslim king is
Currently, an experiment is occurring in some federal courts, including in missouri. if it is a success, what might change?
Can anyone help out please
we cleaned up the creek. which of the following best elaborates on the example sentence? A. a dozen people filled 50 trash bags in only two hours. B. it was t
I need help with numbers 9 and 10 please
What is the surface area of the rectangular prism? A. 110 in2 B. 180 in2 C. 200 in2 D. 220 in2 height = 10 length = 5 or vise versa width = 4
solving equation an variable on both sides
Why is juliet annoyed at the beginning of scene 5?
what different people ruled india?