naAlybeateanain naAlybeateanain
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Marcus bought apples that cost $0.45 per pound he paid $1.35 for the apples how many pounds of apples did he buy

Respuesta :

animereagan13 animereagan13
  • 14-03-2017
He bought 3 pounds of apples. Divide 1.35 by 0.45 

Answer Link

Otras preguntas

The problems tht are blank wht are the answers asp
How can suspension bridges collapse?
Complete the sentence with the phrase containing a subject that agrees with the verb. __________ wake me up in the morning.
Rapid economic growth in the emerging world, especially Eastern Asia, drives increased energy demand throughout the world. True False
Which of the following would be useful in creating a phylogenetic tree of a vertebrate taxon?
How does Argos knows that his master Odysseus has returned? A)He recognizes Odysseus’s face. B)He recognizes Odysseus’s voice. C)He picks up the scent of his ma
an isosceles right triangle has legs that are 10 inches long how long is the hypotenuse
The only Central Power nation to survive after WWI was A. Germany B. Austria-Hungary C. Ottoman Empire
Light waves come in many different varieties, and can be seen as many different colors. What is the main difference between a light wave that produces the color
How to do this problem I have