Aashley200 Aashley200
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2 liters of paint for$60
what was the cost per liter of paint.

Respuesta :

minweiterhune
minweiterhune minweiterhune
  • 13-03-2017
Since Corey spent $60 on 2.5 liters of paint, the cost per liter would simply be $60 divided by 2.5 liters to get how much it costs per liter.

60 / 2.5 = $24/liter
Answer Link
legoman7
legoman7 legoman7
  • 13-03-2017
2.5 l = $60
1l =?
60/2.5 = 24 dollars per litre
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) and f¹(x) are inverse functions of each other and f(x) = 2x+ 5, what is ƒ˜¹ (8) ?
What is most important when selecting a pfd for a passenger?.
Phrasal Verb Let's _______ weight training! I'm _______ an interesting club to join. look for/ taking up break down/ working out take up/ looking for work out/
A woman is deciding between three alarm systems to install in her home. Each alarm system produces a wave with a different wavelength and decibel level, as show
Convert 650 ml into litres​
I need help on this urgently please thank you
What is the length of the missing leg? If necessary, round to the nearest tenth.
Unlike conflicts in Egypt and Syria, the conflict in the Byzantine territory of Anatolia was quickly settled. involved several nations. went on for centuries.
8). Triangle A'B'C' is formed when Triangle ABC is translated right by 4 and up by 2. Which statement is true? Choose all that apply: 1.The angles of Triangle A
What is the value of d in the equation? 1 and three-fourths d = 14