Tia2008
Tia2008
01-04-2017
Mathematics
contestada
Please help! (Number 16)
Respuesta :
harmony7
harmony7
01-04-2017
I think it's 144
multiply 12 by 4 because there are 4 walls then multiply 3 by the product of 12×4 and that should be your awnser
Answer Link
vanhkhuyentt2
vanhkhuyentt2
01-04-2017
Call slant height is s and side length is a. We have the area of 1 face is : 1/2as = 1/2*3*12= 18. Therefore, the area of the walls will be: 8*18= 144 (square foot) and the cost will be $3*144= $432.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 83+ )
Otras preguntas
What do public opinion researchers analyze to estimate the opinions of large populations?.
Lauren had 3/4 gallon of paint he poured in an additional 1/8 gallon from another can. How much paint doe lauren have?
Identify the products of the reaction that will be carried out in biodiesel synthesis lab: A. Fatty esters B. Sodium hydroxide C. Propane-1,2,3-triol D. Triglyc
Uppoe you have 100,000-atom ample of a radioactive nuclide that decay with a half life of 2. 0 day. How many radioactive atom are left after 10 day?
Question 1 (2 points) ". As if he were related to one of those intricate machines that register earthquakes ten thousand miles away. "(p. 2) Simple Complex Unin
Andrew invet $200 into an account with a 2. 9% interet rate that i compounded emiannually. How much money will he have in thi account if he keep it for 5 year?
What should you do if you spill hydrochloric acid on your skin or clothing? check all that apply.
Analyi of john foter ' poem 'gathering torm' in oxford englih for Cambridge primary 6
A 12-ounce box of cereal costs $4.80. Which equation relates the price, p, to the weight, w, in ounces, of the cereal correctly? Responses
Mackenzie ha ome red, yellow and blue marble. She ha 3200 more red marble than yellow marble. She ha 3840 more blue than yellow. She give 1490 blue marble away.