heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Brittany works at the local fish hatchery. Her job is to unload the boxes of fish food. What is the surface area in square feet of the entire package? The packa
There are 222 red marbles in a box. Amit takes out 6 red marbles and replaces them with 12 blue marbles. He continues doing this till all the red marbles are re
From the observation deck of a skyscraper, Jamal measures a 51° angle of depression to a ship in the harbor below. If the observation deck is 1123 feet high, wh
Please, someone, help me with this asap! Answer the following questions in complete sentences: 1. What are patronymic names? What are matronymic names? 2. Give
help me with this answer (20 Brainly Points / 2)
compared to spiral galaxies, elliptical galaxies are:
what is power and how has it made an impact in our lives
Each week, the price of oranges at the farmer's market increases by 20%. The price of oranges this week is $4.50. What was the price last week?
The right body language during an interview can show that you are (plzz aswer I have to do this now) a bored b confident c insecure d nervous
Write 56xy^3 as a prime factorization. Show all your work.