CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a consequence of humans using fossil fuels? A. All of these B. Destruction of habitats c. More severe storms D. Rising sea level
❗❗❗BRAINIAC REWARDED 15 POINTS Which systems of equations is represented by lines q and v? ​
solve for x, x+25 70 degrees
Quadrilateral ABCD is dilated by a scale factor of 1 over 3 centered around (1, 2). Which statement is true about the dilation? segment B prime D prime will ru
here 1 Which siatement summarizes Watanabe's point of wewin this excerpt? Watanabe felt it was his duty to join the military despite his resentment of internmen
7. Which cell has a cell wall? * Animal Cell Plant Cell All of the above O None of the above
What are the three demands of Hitler and his Movement(Nazi Party)?
GH and IJ are chords in F. Given GH I FK. JI 1 FL and FN – FM. Let GH = 29, FN 10, How long is JP *the figure is not drawn to scale OH N G Your Answer: Answer
AA two-story building measures 21 feet from the ground. A scale model shows the building to be 3 inches tall. How many inches would an 84 foot building be in th
elaborate on why colonist dressed up as native Americans during the Boston tea party.​