hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Tell what a space probe is and what it does. name two space probes and tell to what planet they been sent.
PRETTY PLEASE help with scientific notion questions
How does Beowulf die? a. The dragon kills him as Beowulf goes out unarmed to fight the monster. b. Surrounded by a crowd of helpful warriors, Beowulf is the l
In a list of numbers, the pattern increases by 0.001 as you move to the right. If the third number in the list is 0.064, what is the first number in the list? E
how many times does 3 go into 89
What are two traits of pseudoscience
what is the answer to these question 1:1/3y-1/2=5 2:5n+1/2=1/6
What number do you need to multiply by 100 to get the same result as 16.2÷10 explain
what is 5x+7y+8z-2x+3y+5-z
what is another way to write 72-(-25)