HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

find the greatest common factor of 25 and 33 .
Which leader helped settle religious arguments and bring peace to india?
what are the solutions to 3x^2+12x+6=0?
Are Countries with low GDPs are the most highly developed countries in the world?
what is the ratio of 4.3
Where were many of the colonial towns built? rivers lakes mountains peninsulas
How were United States senators chosen before the general population was able to vote for them?
........she like the last film? a) do b) did c) rede d) run e) running I've got.... orange but I haven't got..... biscuits. a) some,any b) any,any c) some,some
What is the volume of this cylinder? (Use π = 3.14.) A. 703.36 cm3 B. 175.84 cm3 C. 50.24 cm3 D. 354.68 cm3https://static.k12.com/calms_media/me
review the image of the earthworm. which of the following best describes the characteristics of the earthworm? select all that apply