Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Which landmark has a small apartment at the top where its designer would often entertain guests? big ben.
(please answer) It is better to jump on a smooth, flat surface than on thick carpeting. Question 5 options: True False
Are mirror neurons the scientific explanation for empathy?
Why does the final electron energy not depend on the focusing cylinder voltage?
Marginal cost increases as the quantity of output increases. This reflects the property o
Non-vascular plants rely on _______ to get water A. Germination B. Drinking C. Diffusion D. Pollination Please respond ASAP!
What is the force of the drag for a 65 kg bicyclist, initially at rest at the top of a hill coasts down the hill, reaching a speed of 15.5 m/s at the bottom of
When 0.3(4x – 8) – 0.5(–2.4x + 4) is simplified, what is the resulting expressions -4.4 1.2x-2.4+1.2x-2 2.4x-0.4 2.4x-4.4
URGENT!!!!What does sensory language in a narrative describe? Select all that apply.A. what someone thinks about the subjectB.what someone thinks about the subj
"The sum of a number and 20 is multiplied by 6 and the result is 26."