Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What will be the conductivity of pure silicon crystal at 300 kelvin if the electron volt pair at its temperature is 1.072. if electron hole pairs per cm³ is 1.0
What is the Maine Doctrine as opposed to the Connecticut Doctrine in the case of Manillo v. Gorski?
Determine the range of the following graph:
Find the angle between the vectors. (Round your answer to the nearest degree.) a=j+k b=i+5j-4k
Blair purchased 290 shares of stock last year at a total cost of $14,480. He has received a total of $710 in dividends on these shares. Today, Blair sold the sh
Write an inequality to represent the graph.
Which of the following serves as the guideline for health promotion in the United States, providing evidence-based goals and objectives? 1) Healthy People 2020
Find the surface area of the pentagonal prism.
At what degrees is a detour bypass method conducted? a) 45° b) 90° c) 180° d) 270°
When vehicles meet on a steep, narrow road that is not wide enough for two vechicles, which one must yield the right away?