craftysusan craftysusan
  • 14-07-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 14-07-2017
equation should be

c = 1.76n

hope it helps
Answer Link
jujuloulou
jujuloulou jujuloulou
  • 14-07-2017
the answer to your question is: c=1.76n

Answer Link

Otras preguntas

Kim wants to grow some more plants in her garden. She has to plan carefully because she has an allergy to plant pollen. Which plant should she NOT plant in her
How is 0.9 in a percent?
7 less than twice a number k
12 decagrams are equivalent to how many milligrams?
What was the “Great Compromise” in drafting the new constitution? A. a plan to create new states in the Northwest B. a plan to create a unicameral federal legi
definition of meristem tissue
what is the best description of the difference between assonance and alliteration? one is related to meter and the other is related to rhyme. one describes ho
Mr. McClintock's mandibular incisors are very crowded, so he has a heavy calculus buildup. Which scaler would be included on his dental hygienist's tray set-up
what is a biography?
In the lock-and-key model of enzyme action, the ___________ fits into the __________ of the enzyme. A) product; substrate. B) active site; product. C) substra