javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

The Hardy-Weinberg equation is an expression showing the frequencies of 100 percent of the alleles for a specific gene in a population. If biologists can show t
Who could a colonist blame if he or she were unhappy with the actions of the ruling governor?
At first, what are Helen's feelings when she felt the broken pieces of her new doll?
what is the factor of 4x^2-16y^2
What is the equation of a line parallel to the line y = 4x + 7 and passes through the point (3, 0)?
Cerrybrook decline 2000 2003
_______ bacteria have a thin cell wall, which stains pink. Gram-negative Gram-positive both a and b none of the above
Read the passage from “The Beginnings of the Maasai.” Our relationship with Enkai is essential to the tribe. Enkai is neither male nor female. The sky god is p
Light colored rocks with a lower densities form from balsamic magma t or f
A passenger car weighs 4500 units. Which unit of measure was used?