giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

A jogger runs 4.0 km [W] in 0.50 h, then turns and runs 1.0 km [E] in 0.20 h, then 1.5 km [N] in 0.25 h, then 3.0 km [E] in 0.75 h and finally 1.5 km [S] in 0.3
if I walked 9 miles in 2 hours how fast am I going?
(ax + b) × (cx + d) =
Two locomotives approach each other on parallel tracks. Each has a speed of v=95 km/h with respect to the ground. If they are initially d= 5.0 km apart, how lon
A jogger runs 4.0 km [W] in 0.50 h, then turns and runs 1.0 km [E] in 0.20 h, then 1.5 km [N] in 0.25 h, then 3.0 km [E] in 0.75 h and finally 1.5 km [S] in 0.3
Prove: cosx.cos2x+(sin2x)^ 2/2cosx=cosx
Please help this is urgent! :(Emma is 3 times as old as Tara.In another 7 years Emma will be twice as old as Tara will be.Write at least one question and use al
What volume In liters is a cube 20cm on a side? If the cube is filled with water what is the mass of the water?
Mr. Firewalks took his family out to eat. They ordered 3 meals at 8.99 each, 2 sodas at 1.50 each and a glass of tea for 1.25. Write an expression yo find the
(4p-7)^1/2=5 solve for the given variable