kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Many of the over 4,000 federal criminal offense do not require a specifically wrongful mental state.
Rewrite the following sentence and substitute the underlined portion with an expression using tener. A Eduardo la apetece andar en bicicleta. (A Eduardo la ape
How many words is a page of double spaced 12 point?
The strength of the economy depends on the balance of production and consumption of goods and services. Please select the best answer from the choices provid
How many significant figures in 0.002030?
Please help someone thanks
Which of these fields is used to classify organisms A. taxonomy B. botany C. genetics D. anthropology.
Is ok2 gas a element compound or homogeneous or heterogeneous mixture?
Determine whether each of the following is a characteristic of DNA, RNA, or both. Is single-stranded: Contains nitrogenous bases: Contains uracil: Co
Help Dana find the sum 346 421 +152 ______ For numbers 13a-13d, select Yes or No to tell Dana when to regroup 13a. Regroup the ones _Yes __ NO