mercedesanthony
mercedesanthony mercedesanthony
  • 13-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mr. Cole purchased oranges at a farmer's market. He paid $5.76 for 3.2 pounds of oranges. How much did Mr. Cole pay for each pound of oranges?

Respuesta :

dogmama89
dogmama89 dogmama89
  • 13-08-2017
$1.80 is your answer.

If you divid 5.76 by 3.2

It fits because you can reverse and multiple 1.8 by 3.2 to get 5.76

They try to trick you by making it a .2 lb. 
Answer Link
katie101222
katie101222 katie101222
  • 13-08-2017
Mr. Cole paid $1.80 for each pound of oranges because 5.76/3.2=1.8.
Answer Link

Otras preguntas

Jon uses 3 jars of tomato sauce for a recipe. Each jar is 10 fluid ounces. How many cups and fluid ounces of tomato sauce does jon use for the recipe?
Which of the following parabolas opens upward and appears narrower than y = −3x^2 + 2x − 1? A. y = 4x^2 − 2x − 1 B. y = −4x^2 + 2x −
5+665%of568766-557899=y
If the point (4,-1) is a point on the graph of f then f
plz help me how much is 1x1
Use the correct form of tener: Mi hermano __________ 14 años.
Mr. Small, store manager for Jay's Appliance, is having a difficult time placing a selling price on a refrigerator that cost $410. Mr. Small knows his boss woul
What can you infer about a bird's habitat given the shape of its beak? Give an example.
Which is one of the many influences the helped to shape United States government documents, such as the Declaration of Independence and the Constitution? Britis
Nobody could understand what was wrong with Shireen. She was one of the happiest girls anybody ever knew. When Shireen stopped laughing, playing, and singing, h