mhernandez96926
mhernandez96926 mhernandez96926
  • 14-08-2017
  • Mathematics
contestada

Melinda starts off with $130 to spend on belts and shoes. Melinda buys 2 belts for $22.50 each. Shoes cost $49.50 each per pair. How many pairs of shoes can Melinda buy?

Respuesta :

isabellebrister88 isabellebrister88
  • 14-08-2017
1 pair only because
130-45=85
85-49.50=35.50
Answer Link

Otras preguntas

which is an example of an intentional injury
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
6.) Which pronoun best completes the sentence? No other girl in the choir can sing as well as __________ . A. they B. her C. me D. she 7.) Which pronoun be
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6
QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8
all answers to how to be a smart risk taker
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank