foresthillfalconone foresthillfalconone
  • 02-03-2024
  • Mathematics
contestada

went into a local shop and bought four items. I paid a total of $7.11. Oddly enough, I noticed that the product of the four prices was also $7.11. How much did I pay for each of the four items?

Respuesta :

wrightdevin279
wrightdevin279 wrightdevin279
  • 02-03-2024

Answer: $1.77

Step-by-step explanation:

This ones a simple one if you use a calculator,

Grab 7.11 and then divide by 4 (7.11÷4), it makes 1.7775 (If you use a calculator)

1.7775 simplified into money would be $1.77

Answer Link

Otras preguntas

The creative curriculum model claims to be guided by all of the following researchers except A.Maria Montessori B. Jean Piaget C. Erik Erikson D. Howard Gardne
SAT Math Question (Thanks!) y is greater than or equal to (x-2)^2 + 4 y is less than or equal to -(x-2)^2 + 6 The ordered pair (a,5), where a is a constant, sa
Which construction can you use to prove the pythagorean theorem on similarity of triangles
El pantalón que compró Carlos es de Armani. ¡Qué _________! A. colectivo B. ché C. fiaca D. bárbaro
HELP PLEASE!!! U is the set of positive integers less than 18. G is the set of positive factors of 12. What is the complement of set G in universe U.
Money circulates throughout the economy by
The purposes of a bar graph are to _[blank]_. Which options best complete the sentence? (Select all that apply.) A-visually depict the divisions of a whole B-v
Which ordered pair (m, n) is a solution to the given system of linear equations? mc015-1.jp g (–4, –1) mc015-2.jp g (–1, –4) (11, –16)
Please answer the attached question by selecting of the the given answers.
What is 2+3-4+67+8-12+17