sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Which word in this excerpt from act I, scene I, of Richard III means “to listen”?
How to stop being shy around people and just don't think what they say about you?
16.437 rounded to the nearest hundreath is 16.43 true or false
What are some examples of the three different types of storage?
Why do people fight over stuff
Which of the following is most likely to be undertaken by the federal government? A) Organizing the construction of a new public university B) Writing addition
The Battle of Wounded Knee * a. recognized Native American tribes as independent nations b. was the last conflict between Native Americans and the Government
Semantics of “on” versus “in”
The Battle of Wounded Knee * a. recognized Native American tribes as independent nations b. was the last conflict between Native Americans and the Government
I need help how to do Arrays and an Expanded Algorithm