ccc37 ccc37
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

$7.50 for 5 pounds ?

Respuesta :

jmallison jmallison
  • 04-09-2017
Assuming you are trying to get price per pound.

Divide 750 by 5 which equal 150 or $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with number 28
Ella has 0.5 lbs of sugar. How much water should she add to make the following concentrations? Tell Ella how much syrup she will have in each case. 20% syrup?
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the tangent of ∠Y. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundred
How many 18-pound servings are in a two-pound bag of shredded cheese? need answer asap and plz explain.
The cost for a pack of 7 padlocks to $23.80. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Where and when did the Russian Revolution took place?
what is the definition of force meter
A motorcycle travels 15 km west in an hour. The motorcycle then travels 35 km east in another hour. If east is taken as the positive direction, what is the velo
which of the following would have the highest number on the ph scale a. bottled water b. lemon juice c. baking soda d. white vinegar
major strategic moves and turning points of the first battle of bull run?