starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP QUICK!!!!
What does abuelo mean?
What are the disadvantages of failing to develop a study plan during your matriculation year
Tube angulation is necessary for an AP lower cervical radiograph in order to ____________________.a) Visualize the intervertebral foraminab) Reduce radiation ex
paano nagkakaiba ang mga katangian sa bawat tauhan epiko rama at sita
I have three I have three I have three 4.4.1 Describe an activity to teach equal sharing on each level of learning by relating your answer to the image. Include
The situations that arise when vertical mattress sutures are needed include: a) When there is minimal tension on the wound edges b) When precise alignment of wo
Paresthesia on the palm and first, second, and third fingers most likely indicates nerve entrapment at which location?a) Cubital tunnel b) Carpal tunnel c) Guyo
Can you solve this as a factor ?
Increases in myocardial oxygen demand in the setting of a fixed decrease in myocardial oxygen supply result in what?