shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

dan painted 3/4 of a wall using 1/4 of a can of paint. how many walls can he paint using one can of paint?
what number can you use to divide 47.5 over 190 when reducing and what number can you use  to divide 100 over 400 whe dividing
your paycheck each week is $500 if you want to save $2000 in one year how much should you set aside from your check
How to solve 5/6k=1/6
an organism like a green plant that can make its own food is called what?
8x-2(x+1)=2(3x-1) A.0 B.2 C.no solution <-- that's what I think it is. D.identity. Can someone check my answer
How did cultural diffusion help preserve the legacy of the Phoenicians?
The Lamborghini Diablo sports car can accelerate from 0.0 km/hr to 99.2 km/hr in 4.0 seconds. What is the acceleration of this car? Give your answer in units o
How to Simplify 243^1.2
The nickels and dimes all fell on the floor. There were 12 more nickels than dimes, and the total value of the coins was $5.10. How many nickels and how many di