reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

A tow truck pulls a 1500 kilogram car wit a net force of 4000 Newtons. What’s the acceleration?
A web store offers two versions of a popular song. The size of the standard version is 2.5 MB. The size of the high quality is 4.3 MB. Yesterday, there was 1180
A ladder is leaning against a building. the distance from the bottom of the ladder to the building is 16 ft shorter than the length of the ladder. how high up s
Please:)which image is a correctly labeled prokaryotic cell?
can someone help me with #3? please post a picture showing how you got the answer.
The heat from the bonfire is transferred to the students hands through the process of??? Conduction Convection Radiation Reflection
Consider the mRNA wheel. mc022-1.jpg Which amino acid is coded for by the mRNA codon UAA? start codon stop codon Leu Asn
Please answer as soon as possible. Eric downloads a coupon for 10% off. He bought a camera for 95 dollars and an extra battery for 15.99 dollars. a: what is th
What is .012345679 as a fraction
What was the name of the belief that the united states should extend from the atlantic ocean to the pacific ocean?