ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

You bought a car for $25,000. You have owned it for one year, and it is now worth $21,000. What is the percent decrease in your car's value?16%19%84%119%
what times what equal 16?
How did machines speed up  textile manufacturing
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
Can water and pebbles form a solution?
Jamaal buys his clothes at Super Discounts. On Saturday, he bought shoes regularly priced at $40 for 25% off, and a jacket regularly priced at $100 for 30% off.
What is 689 divided by 53
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
How did machines speed up  textile manufacturing