kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

you work on a farm where you gather eggs each morning if you gathered 60 eggs from 15 chickens what is the rate of eggs per chicken
a buffet restaurant has one price for adults and another price for children. the taylor family has two adults and three children, and their bill was $40.50. the
what is horse in german
Which form does a verb take when the subject receives the action?
trevor tutors french for $15 and hour and scoops ice cream for $10 an hour. he is going to work 15 hours this week. at least how many hours does he need to tuto
Consider the graph of the quadrasc function. Which intervalon the axis has a negative rate of change?2 to-11.5 to 00 to 11 to 25
all of the following are signs or symptoms of testicular cancer except A. tender breasts B. Nipper discharge C. Enlarged and/or swollen testicles
read the following passage from "the tell-tale heart": the old man was dead. i removed the bed and examined the corpse. yes, he was stone, stone dead. i placed
why is hyperbole useful in poetry
what,s the best definition of the term paraphrase