teresayarelisaox9h8h teresayarelisaox9h8h
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pens are on sale for 3 pens for $6 Karen bought 3 pens Leo bought 1 pen how much more did Karen spend than Leo

Respuesta :

jarens
jarens jarens
  • 03-10-2017
If the correlation is correct, then 1 pen would be equal to $2. In this case, karen spent $2 for each pen for a total of 3 pens for $6. If Leo bought 1 pen, he would spend $2. So, $6-$2=$4. Karen spent 4 more dollars than Leo. If this helped, please mark me brainliest, thank you and if you need more help, feel free to message me! 
Answer Link

Otras preguntas

An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
which expression is equivalent to x^4-y^4?
what are some reasons for limiting authority
What organs work with skin?
how do u divide 16 by 3/5
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
A ski jumper competing for an Olympic gold medal wants to jump a horizontal distance of 135 meters. The takeoff point of the ski jump is at a height of 25 meter
Wages. JoAnn works in the publicity office at the state university. She is paid $10 an hour for the first 35 hours she works each week and $15 an hour for every
Help??? What is 3x+5x=67y?