Qdizzle20 Qdizzle20
  • 14-09-2015
  • Mathematics
contestada

Rate and unit rate for 7.96 for 5 pounds

Respuesta :

homeworkhelper
homeworkhelper homeworkhelper
  • 14-09-2015
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Definition of pascal's principle
need answer fast What is the middle number when the numbers {2.3, –0.1, 1.9, –4, –3.2} are ordered from least to greatest?
What distance will a truck travel in 3 hours at an average speed of 50 miles per hour?
what is 25/26 dived by 4
increase 12 1/2 cm by 25 mm
Mark each statement if it is true. A. Lake Victoria, located in the Sahara, is Africa’s smallest lake. B. Mount Kilimanjaro is the highest peak in Africa. C.
How well did President Roosevelt address conflicting evidence and viewpoints? when he was giving his speech
Evaluate each expression. 1. 56/b for b=7 2. v+16 for v=9 3.2(4e) for e=5
Which development was most important in encouraging the growth of the cattle industry during the late 1800s?
find the distance and airplane travels if it goes 400 miles per hour for 3 hours.