Natykm27
Natykm27 Natykm27
  • 11-10-2017
  • Mathematics
contestada

What is the value of x?

What is the value of x class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-10-2017

2x+2 + 5x+3 = 180

7x+5 = 180

7x = 175

x = 175/7 = 25

x = 25

Answer Link

Otras preguntas

In the early mid-1800s, sectionalism was strongest
One has six small chains of four links each she wants to make him until one long chain of 24 links cutting a link cost $1.25 in welding then cost $3.50 with the
Find the coordinates of point P along the directed line segment AB so that AP to PB is the given ratio. A(−7, — 5), B(-2, 0); 1 to 4 The coordinates of P are
Americans would have listened to this speech on the radio rather than watching FDR deliver it on TV. How differently would an American have received this at the
NEED HELP ASAP Directions: Read the following information on the Social Gospel and Social Darwinism and fill out the Venn Diagram at the bottom of this page.
An object is acted upon by two forces 3N and 5N inclined at 60 degree to each other. if the object is moved through a distance of 6m by the resultant force, the
PLEASE HELP! THIS IS TIMED.. (WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT)
What benefit of intensive gardening makes it worthwhile for plant scientists? Ο Α. A. higher yields in a small space OB. use of more land OC. use of less water
Don’t mind my handwriting but can someone help me please ​
A 9-kilogram bag of rice costs $12.96. What is the unit price?