llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Tìm x a) (x+3)²+(x-2)²=2x²
please help me.........​
Write three pairs of Prime numbers less than 20 whose sum is divisible by 5​
How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below have? Y=-1/64(x-16)^2+4 Y=-1/2x-4
HELP HELP HURRYYY the product of two numbers is rational. The first number is 3 sqrt2. What is the possible value of the other number?
Which algebraic expression is equivalent to the expression below ?
hoàn thành câu what/company/name and/ where/ it/ housed? what/ company/ bussiness activities? how many employees/ have? What/ value/ total sales? what/ strongt
Discuss how Jesus and his disciples attitudes towards feeding people reflect the values of the beatitudes? Provide examples from scripture to support your respo
Environmentalists claim that climate change could lead to major biological change on Earth. Which of the following statements supports the biological prediction
A program virus infect​