chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

What does Andy Warhol seem to be telling the viewer in his Marilyn Diptych?The celebrity is nothing but a packaged commodity.The celebrity is more than an icon
what obstacles did Gerald ford go through
Which of the following was the most recent group to invade northern India
Which sentence does not contain any errors in punctuation or capitalization? A. "How do you write a capital Q in cursive" Scott asked? B. "How do you writ
describe "no-man's land"
what is the prime number of 24
If you have 10 apples what where is the 9th one? Were is the 1 of the apple? Explain and why you got your a Answer BTW Good luck
What unit would be best to use for measuring the weight of a stapler?
Under a spreading chestnut tree The village smithy stands; The smith, a mighty man is he, With large and sinewy hands; And the muscles of his brawny
how are step-up transformers used in the transmission of electrical energy