sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

Figure ABCD is a rectangle Find the value of x
purchased a depreciable asset for $604000 on January 1, 2018. The estimated salvage value is $64000, and the estimated useful life is 9 years. The straight-line
Joey went for 15 auditions. Out of those 15 auditions, he got called back for 30% of them. Approximately how many did he get called back for?
Which expression represents the number 12.3 rewritten in a+bi form? 12.3+0i 1+12.3i 12.3+i 0+12.3i
Ted has to gift wrap a box of chocolates that is shaped like a triangular prism. What is the minimum amount of wrapping paper he needs?
a) Code a statement that creates an instance of an Account class using the default constructor and stores the object that’s created in a variable named account.
Lester Hollar is vice president for human resources for a large manufacturing company. In recent years he has noticed an increase in absenteeism that he thinks
ignoring taxes what is the effect on earnings in the year after the shares are granted to executives
help me with guys plzzzzz
Glenda, the plant manager for ABC Corporation, views the results from the latest survey of employee attitudes. The results show that job satisfaction in the man