alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Which part of an atom has the least mass? \
What did James Madison and John Marshal have in common?
Write the solution to the given inequality in interval notation.
Which two groups helped the US boost its World War II production to record levels? government and armed forces labor and business the House and the Senate the J
Find value of 641/2
what was the united states policy known as containment
Determine whether the statement is sometimes, always, or never true. If ax+b-4=b and doesn’t equal 0 then x=4/a?
A stadium has 50,000 seats. Seats sell for $35 in section A, $30 in section B, and $25 in section C. The number of seats in section A equals the total number of
Can someone tell me the answer thank you
Which of the systems is primarily responsible for the chemical regulation of the body?