DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Whoever answers this will be greatly appreciated! The illustration shows how an egg can be measured using a beaker and water. Which measurement of the egg is ta
Joshua has a ladder that is 25 ft long....HELP!!
Esmeralda has a magnet in the shape of a square. Each side of the magnet is 3 inches long, what is the perimeter of her magnet
F the center of a circle is (1, 1), and it has a radius of 5, which is another point on the circle?
what term means that the supreme court asks lower courts to send up a case?​
Explain how changing power structures in Europe influenced U.S politics during the Great Depression.
If you draw three cards from a regular deck of 52 cards, what are the chances they are all hearts
WILL MARK BRAINLIEST!!! What impact has technology had on the supply of oil and water in the southwest asia region?
What was a new method of production during the second industrial revolution? A. Factory system B. Steam power C. Assembly line D. Interchangeable parts Thank y
What was the historical reason for the separation of powers? A) an attempt to prevent tyrannical control of a king B) an effort to share the power with the p