loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Terry is feeling crafty and wants to put a ribbon border on her boring clock to jazz it up a bit. If the clock has a radius of 15inches, how many inches of ribb
Selena babysits on the weekends. The equation y = 12x represents the amount of money she earns. What is the constant of proportionality?​
"Suppose we ride over and take a look at the spot." He smiled at her little shudder of repugnance. "We haven't any Sherlock Holmes in this country, and maybe we
1300 J of work are done when a rock is pushed 40 m. How much force was used? ​
What is the value of the question mark? 5/10=?/70
meaning of conclave?​
giving brainliest ! :))
How did the natural environment influence diet in hunter-gatherer societies? Choose four answers. A) Colder climates resulted in a lack of food for hunter-gathe
Name the body's organ systems.
Given the polynomial function f(x)=x^3-4x^2+x+6 Write the original polynomial function in factored form. Will award brainliest