Baileynicole085
Baileynicole085 Baileynicole085
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

Mr McKay bought b boxes of crackers for $3 each and p pounds of cheese for $4 per pound. How much did he spend in all.

Respuesta :

ZackFry
ZackFry ZackFry
  • 13-10-2015
In normal circumstances, you would multiply the amount of boxes by 3, and the amount of pounds by 4.  So you do the same here: 
3b + 4p

Mr McKay spent 3b + 4b in total 
Answer Link

Otras preguntas

According to phrenological science, if one of your brain organs was enlarged it Owas infected. Owas functioning well. Ogot more use than the others. Ogot less
What is the monomer shown below? What macromolecule does it belong to? * H₂C-O HC O H₂C-O Your answer 12 ^ 15
URGENT! Which of the following set of ordered pairs could represent a function? Select all that apply
Paramecium is a unicellular organism that lives in fresh water. Suppose you are studying two populations of this organism. One population lives in a pond in a c
which statement best captures Zimbardo's point of view regarding the Abu Ghraib prison abuses?
answer the question in the image
NAME THE AMENDMENT The Judge Miller told Alex that they could not find enough jurors for his case so he (the Judge) would be trying his case.
Rotate a figure clockwise 180°, then translate it to the right
Select the best evidence to support the statement "Planets and moons are not the only places where one can find water in our solar system." There may be more th
Firms that disingenuously market products as environmentally friendly with the goal of gaining public approval and sales, rather than actually improving the env