jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

The Enrollment Act of Conscription, during the Civil War, caused the New York City_____ riots. A) Military B) Draft C) economic
The SI unit of power is the
Why did the United States become involved in the Philippines’ affairs? to help establish a democracy in preparation for independence to fight the Spanish-Americ
The richest discovery in the history of mining occurred in 1873. This so-called "Big Bonanza" made _______ the richest man in the world. A. John Mackay B. John
Is 4/16;0.25 equivalent numbers
When scientists analyze a rock for its age they are able to determine what events occurred and how it affected life. What do scientists deduce from this? A. ove
Which geographical feature separates two ecozones? Choose all that apply. Forest x Ocean Lake River (I choose ocean but idk another one)
In 1713 how much of North America was an Independent country?
As a radioactive element emits gamma radiation only, the atomic number of the element increases or decreases
Christians adapted the Roman basilica and used it for public worship. Where in their churches did they place the altar? at the apse at the atrium at the nave at