You bought 3.5 pounds of strawberries for $5.22. What was the cost of the strawberries per pound? THANK YOU FOR THE HELP :)

You bought 35 pounds of strawberries for 522 What was the cost of the strawberries per pound THANK YOU FOR THE HELP class=