herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP LAST TIME TODaY TY!!!
Samuel, Martín y Santiago salen a montar bicicleta de Cali hacia Palmira. La distancia entre Cali y Palmira es de 29.3 KM. En la siguiente tabla se muestra los
4. Words such as delicious, robust, and strong suggest that Whitman's speaker
Which Greek city state alienated other city states by taking money for the common defense and spending it on themselves?
Math,math,math,math,math,math
G.F. Handel was a famous composer: A. Who lived during the Baroque Period B. composed many oratorios’, including, “The Messiah” C. Born and lived in Germany
. Following the War of 1812, the relationship between the U.S. and England O Improved O Deteriorated O Stayed the same
Most atoms have no net charge because they have
The ratio of zinc to copper in some alloy is 2 to 5. If 60 kilograms of zinc are used, how many kilograms of copper are needed to make this alloy
Describe the military and cultural factors that led to the Mongol conquests of China and the Muslim kingdoms. Include what you remember about the environment an