herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

3. The following box and whisker plot shows the number of chicken wings eaten during a wing-eating contest. What is the median number of wings eaten? 30 37 25 3
9. Bicycle tubes burst when they are overfilled. Why?​
help with first 2 please
Please tell me how to fill out this chart I'm so confused
Write these values in order, starting with the smallest. The first one has been done for you. A - 0.15 B - 1/10 C - 12% D - 1/20
Are these complete sentences, or is one of them a fragment? I am allowed to go to Khalil Mack's concert. If I finish studying for my wizardry test first.
how do you learn to speak languages
Evaluate the expression. ( 3^2 – 8) +4=
2x² - 4x = x² - 3x + 12
Simplify (3s+3)(3s–3)