lissetteg lissetteg
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Cereal cost $4.20 for a 14-ounce box and Cereal B costs $3.90 for a 12-ounce Box. Which cereal is the better buy?

Respuesta :

TRUEBOSS72
TRUEBOSS72 TRUEBOSS72
  • 12-12-2017
The 14-ounce box is better buy, you only pay 30 cents more to get 2 more ounces than 12
Best luck!!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-12-2017
the 12oz would be a better deal, you are only paying about 30 cents an oz, and the 14 ozboxyou pay 33 cents an oz.
Answer Link

Otras preguntas

bronze is a metal made by combining
What environments do coniferous plants live in
PLEASE HELP!! The plant that thrived in the living room window all summer slowly turned yellow and lost its leaves when mom moved it to a window in the back bed
Please help meee!!!!
what is the x-intercept of 3x + 4y = 12
Koji is installing a rectangular window in an office building. The window is 8 2/3 ft wide and 5 3/4 ft high. The formula for the area of a rectangle is A=b
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE IN - American Literature, Reading Informational Texts ?? 6. What fallacious reasoning does the author of "Battling the Digital Joll
If you heat a magnet above a certain temperature, it will lose its magnetic field. True False
what is 156+89-328^4/31+75=
what is an equation using -8