johnnowak123 johnnowak123
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16 pencils?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
The answer is 2.64. Hope this helps!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
.99/6= .165

.165*16= 2.64

I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which two terms can be combined in this expression?
Roberta made a chart of rocks and minerals. Which of these can be placed in the column labeled Minerals? A) can contain a fossil B) made of just one substance C
This is mostly a veterinary question. What is the general approach to the restraint of any snake?​
which inequality is equivalent to 8x-3y>11?
If y varies directly as x, and y is 16 when x is 4, when y= 24 what is the value of x?
Cell Walls Function (short)
What is the y- intercept of the line graphed on the grid (-2,7) (6,1)
The width of a rectangle is 5 n minus 1.5 feet and the length is 1.5 n plus 9 feet. Find the perimeter of the rectangle.
which two scientific disciplines are bridged by pharmaceutical drugs
Please help me with the math problem