Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2017
  • Mathematics
contestada

Sadie is purchasing spools of ribbon for a school project. If she spends $14.30 and each spool is $1.30, how many spools did she purchase?
9
10
11
12

Respuesta :

pebblesone
pebblesone pebblesone
  • 13-12-2017
the answer is 11 spools
Answer Link
ellacosmawhite ellacosmawhite
  • 13-12-2017
she purchased 11 spools because $1.30 multiplyed by 11 is $14.30 
Answer Link

Otras preguntas

What is an important part of medical treatment that the biomedical model overlooks?
What did the author mean when he said that summer storms can ""snap"" a heat wave? why was the word snap used?
Who are the cossacks and what is their role in the history of Ukraine?
A movement along the phillips curve shows that the unemployment rate and inflation rate are.
PLEASE HELP!! in an experiment, sulfuric acid reacted with different volumes of sodium thiosulfate in water. A yellow precipitate was formed during the reactio
Which process is a form of mechanical weathering?
Type SSS, SAS, ASA, AAS, or HL to justify why AABC = ADEF. AC FD and AB = DE
In the figure below, what is the length of BC? A) 12 B) 13 C) 17 D) 18 E) 22
we need food for _and _​
Applying the concept of marginal costs, how would you, as a business owner, decide how much to produce?.