jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Identify the following group of words as an incomplete or complete sentence. If the sentence is incomplete, identify the reason. The skill of a painter a. inco
Which of the following situations would encourage the European Union to put tariffs on imports? a. The EU wants to increase global trade by encouraging imports.
What 13 out of 20 in a precent
What best describes the Quartering Act?
Which resource is a non-renewable and non-recyclable resource? A) iron B) gasoline C) beef cattle D) rainforests
11/3 on a number line
Choose all that apply. Evidence of climate changes and conditions that affected early societies are gathered from _____. a. written records b. ice core sample
Write a real-world problem for the equation x-75 is 200
how did gun powder help china
how much times can 2 go into 125