mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

These items are involved in sexual reproduction. Which one of these may also be involved in asexual reproduction? A. Eggs B. Spores C. Sperm D. Seeds
24% of 289= estimate using a rate per 100 to get answer
70% of what number is 50
What is the unit rate of $46 for 5 toys
What are four beliefs held by democrats? And what are four beliefs held by republicans?
Vicky made some purchases at the sunflower market. she bought strawberries for $3.50, carrots for $2.25 and a bouquet of flowers for $9.95. if sales tax is 5%,
Jessica wrote 6+6+6 on the board. What is another way to show 6+6+6+6
Is magnesium a element compound or mixture
what is one thing that juan ramon jimenez and mario jose molina have in common
What number can be writeen as 60+3