winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.
Six nickels is what percent of one dollar? What percent of $2.00 would it be? Please help.
let f(x)=x+8 and g(x)=x^2 -6x-7. find f(g(2))
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
If a 35 ft rope is cut into two sections with one section 6 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
Which choice is equivalent to the expression below? 5x sqrt 2 - 2 sqrt 2 + 2x sqrt 2 A. 7x sqrt 2 - 2 sqrt 2 B. 2x^2 sqrt 2 C. 3x sqrt 2 D. 7x^2 sqrt 2
What does the random variable (r) for a binomial experiment of n trials represent?
3x+4y=17 solve for y.
Helen Grey By Christina Georgina Rossetti Because one loves you, Helen Grey, Is that a reason you should pout, And like a March wind veer about, And frown, and