niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

Classify the polynomial by the number of terms. 3
2/5 divided 1/3 give answer in simplest form as a mixed number
What state has the most lob stermen
“I ain’t a-going to tell all that happened-it would make me sick again if I was to do that. I wished I hadn’t ever come ashore that night to see such things. I
hai, I need help againplease helpthank you​
please help me to solve this answer it is due tomorrow and this one question is hard for me.
Expand then fully factorise 9(f + 3) +36f - 3)
Lia squirmed in her seat as she waited for her turn. She didn’t think she could get through this! It was a lot of pressure. She looked at the crowd and saw expe
Rachel is 1.55 m tall. Her friend, Pita, is 132 cm tall. Who is taller, and by how much?
guys help please I really need help