PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Egyptians, Berbers, and Bedouins make up nearly all of _________’s population Libya Algeria Morocco Egypt
The Northwest Ordinance of 1787 is significant because it A) guaranteed universal suffrage. gave free land to all settlers. C) balanced the number of free and
Two cars leave towns 680 kilometers apart at the same time and travel toward each other. One cars rate is 14 kilometers per hour more then the others. If they m
Describe internal factors of decision making.
What is a peninsula? What are the seas that make Italy a peninsula.
Joe wants to use pictures from the Internet in a word processing program. Which is the most important aspect that Joe should consider while choosing a picture?
changing one base in a gene could have the most direct effect on the ?
explain the difference between capitalism and a market economy
it is given that 2(3 + x) = 6 + 2x. This is an example of the ___________ property. A) associative B) commutative C) distributive D) identity
If more no is added, bringing its concentration to 0.700 m, what will the final concentration of no be after equilibrium is re-established?