becnel123 becnel123
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. At this rate, how much do 12 tubes of toothpaste cost? $15.00 $24.00 $36.00 $72.00

Respuesta :

Adie2017
Adie2017 Adie2017
  • 05-01-2018
$24.00 because 3x4=12 so now you do $6.00x4 which equals 24
Answer Link
jazzyja jazzyja
  • 07-01-2018
Each tube is $2 so for 12 tubes it would be $24
Answer Link

Otras preguntas

Round 5.1234 To thousandhts to thousandths to thousandths
Tropical rain forests used to cover 20% of Earth's land but now only cover 7% because of habitat destruction. true or false
What is the most important thing in life?
What is the square root of 150 carried to two decimal places? A. 11.12 B. 12.12 C. 12.25 D. 14.54
Explain how you can use doubles when multiplying with 4 to find 4x8
what is q+5/9=1/6 what is q
A triangle has angles with the following measures: (x2 + 34)°, (6x + 4)°, and (10x + 10)°. Solve for x.
The plan of a terrace is shown at right. The scale is 2 inches : 6 feet. What are the length and width of the terrace? Find the area
what happens to carbohydrates during cellular respiration?
Franchises tend to have better success rates that non-franchised businesses. t or f